Aktualności

Zalety mięsa pakowanego, produkowanego w Systemie QAFP

Wielu z nas robiąc zakupy, staje przed dylematem, co wybrać: mięso drobiowe zapakowane czy sprzedawane luzem? Zaletą pakowanego mięsa jest zabezpieczenie go przed kontaktem z drobnoustrojami. Co więcej, informacje na opakowaniu ułatwiają identyfikację produktu oraz zawierają datę przydatności do spożycia. Jednak pełną gwarancję jakości i pochodzenia mięsa zyskujemy, kupując drób w opakowaniu ze znakiem jakości QAFP.

Sprawdzony drób

W ramach wymogów stawianych przez system QAFP niezwykle ważną rolę odgrywają zasady dotyczące pakowania mięsa. Standaryzacja i kontrola warunków pakowania jest konieczna, aby zyskać pełną gwarancję wysokiej jakości drobiu. Jedną z zalecanych form pakowania w programie QAFP jest pakowanie typu MAP. Przebiega ono w kontrolowanej temperaturze około 4° C, co ogranicza rozwój drobnoustrojów, a także korzystnie wpływa na jakość mięsa oraz termin jego przydatności do spożycia.

 

Czym jest technologia MAP?

Technologia MAP to sposób konserwacji żywności, która polega na wypełnieniu opakowania mieszanką gazów różniącą się proporcjami od normalnego składu powietrza. Zawiera ona zmniejszoną ilość tlenu oraz zwiększoną zawartość azotu i dwutlenku węgla. Dwutlenek węgla i azot utrzymują mięso w świeżości a tlen pozwala na zachowanie właściwej barwy oraz utrzymuje proces oddychania. Dzięki temu drób pakowany w systemie MAP zachowuje właściwy wygląd, kolor, teksturę oraz smak. Dzięki temu na nasz stół trafia produkt naturalny i przechowywany w odpowiednich warunkach.

 

Zalety pakowania MAP

Przede wszystkim jest to gwarancja świeżości: gwarancja równie dobrego smaku zarówno na początku, jak i końcu terminu ważności. Ponadto technologia MAP zapewnia ograniczony kontakt mięsa drobiowego z drobnoustrojami. Wydłużenie terminu przydatności do spożycia bez potrzeby stosowania sztucznych konserwantów, daje gwarancję, że kupowane przez nas mięso jest świeże, naturalne i doskonałe w smaku.

Drób hodowany i produkowany w systemie QAFP jest więc idealnym rozwiązaniem dla osób postępujących w myśl zasady „Wiem, co jem”. Drób ze znakiem jakości QAFP spełnia oczekiwania nawet najbardziej wymagających konsumentów.

***

Certyfikat QAFP (Quality Assurance for Food Products – Program Gwarantowanej Jakości Żywności) to standard produkcji mięsa drobiowego. Jego założenia zostały opracowane przez ekspertów z wiodących ośrodków akademickich w Polsce (tj. ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Instytutu Zootechniki w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). Standardy QAFP obejmują zasady żywienia drobiu, w tym całkowity zakaz dodawania do paszy antybiotyków, hormonów i stymulatorów wzrostu, kontrole przez niezależnych audytorów na każdym etapie produkcji, a także ochronę dobrostanu zwierząt oraz środowiska naturalnego.